Pomalu se nám blíží ME 2024! Buďte u toho s námi…

Už 14. června startuje Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 zápasem Německo proti Skotsku. Na ME 2024 samozřejmě nebude česká fotbalová reprezentace. Víte koho mají Češi ve skupině? Kdo si dělá zálusk na celkové vítězství..? 

 

Prvně něco k představení českých soupeřů. Ve skupině budeme mít Portugalsko, Turecko a na konec Gruzie, které zvítězila ve svém barážním zápase. Je to takové déjà vu z roku 2008. I před 15 lety se český národní tým setkal ve skupině F mistrovství Evropy s Tureckem a Portugalskem. Obzvláště zápas s Tureckem zanechává v českém fanouškovi černé vzpomínky, kdy jsme měli postup ze skupiny v naších rukách, ale nakonec po prohře 3:2 jsme skončili na třetím místě a to byl konec na šampionátu.  Dále se však mohou Češi těšit na další setkání s Cristianem Ronaldem, ale dalšími hvězdami Portugalska jako jsou Bernardo Silva nebo Rúben Dias. Nynějšími oporami Turecka jsou například Hakan Çalhanoğlu nebo Orkun Kökçü..

Dále je tu tým Gruzie. Na první pohled nevýrazný tým, ale rozhodně nás nečeká procházka růžovou zahradou. Své o tom ví i hlavní trenér Ivan Hašek, který i sám prohlásil:  „Bude to ještě těžší zápas než s Arménií,“ uvědomuje si zkušený lodivod.

O největší hvězdě Gruzie není pochyb. Je jí Khvicha Kvaratskhelia, kterému se díky podsadité postavě, extrémní šikovnosti a působení v Neapoli přezdívá Kvaradona. Nyní druhým rokem září pod Vesuvem ve zmíněné Neapoli, se kterou loni vyhrál historický titul. Za gruzínský klenot tehdy dala Neapol v tichosti zhruba 13 milionů eur, dnes může Kvaradonova hodnota šplhat až k hranici 100 milionů.

Na minulém ME 2020 jsme předvedli velmi sympatický výkon, kdy jsme v play-off dokázali vyřadit tým Nizozemska, který je aktuálně 7. nejlepší tým světa.  Obzvláště tím, kdy byl tou ústřední postavou byl Patrick Schick, kterou svou úchvatnou střelou z půlky hřiště ohromil celý fotbalový svět.

 

České zápasy ve skupině F

  • Úterý 18. 6. 2024: Portugalsko vs. Česko (v Lipsku)
  • Sobota 22. 6. 2024: Gruzie vs. Česko (v Hamburku)
  • Středa 26. 6. 2024: Česko vs. Turecko (v Hamburku)

Všechny zápasy českého národního týmu budeme samozřejmě promítat na velkém plátně.

 

Vzpomínáme na velkolepé EURO 2004

Před 20 lety odehrála české reprezentace legendární šampionát, kde chyběl pravdu malý krůček od finále.  Ve skupině D nás svedl los dohromady s Nizozemci, Lotyši a Německem. K nim se přidalo papírově silné Německo. Nakonec jsme celou skupinu vyhráli. Následně porazili Dánsko 3:0 a šlo se do semifinále na velké překvapení turnaje z Řecka.

Češi vstupovali do semifinále proti Řecku jako favorité. Jeho hradby však překonat nedokázali. Hendikepem byl fakt, že se ve 40. minutě zranil Pavel Nedvěd. Po bezbrankové remíze se šlo do prodloužení. V něm Češi stejně jako ve finále mistrovství Evropy 1996 zažili noční můru. Tentokrát jejich osud nezpečetil zlatý, ale stříbrný gól.

Tento výmysl UEFA spočíval v tom, že pokud v první části prodloužení padl gól a na jeho konci nebyla remíza, druhá patnáctiminutovka se nehrála. A tak se také stalo. Byla to první minuta prodloužení první patnáctiminutovky, kdy Řekové kopali rohový kop, na centr si naběhl Dellas a z bezprostřední blízkosti hlavou překonal Petra Čecha. Stal se tak hrobníkem Čechů, kterým na případné vyrovnání nezbyl čas. Dále to pak už známe, kdy ve finále se Řekové potkali s Portugalci. Řecký tým nakonec zvítězil.

Několik zajímavosti…

  • Řekové vyhráli všechny vyřazovací zápasy na turnaji se skóre 1:0. Také v kvalifikaci rozhodli o svém postupu na šampionát výhrou 1:0 nad Španělskem.
  • Během turnaje se dvakrát změnil rekord nejmladšího střelce v historii. Nejprve to byl Angličan Wayne Rooney ve věku 18 let a 237 dní, ale o pouhé čtyři dny později ho překonal Švýcar Johan Vonlanthen ve věku 18 let a 141 dní.
  • Nejrychlejším gólem finálového turnaje mistrovství Evropy se stal gól Rusa Dmitrije Kiričenka do řecké sítě 68 sekund po úvodním hvizdu.
  • Řekové udeřili ve vyřazovací fázi stejným stylem: roh, hlavička, gól. Ve čtvrtfinále proti Francouzům hlavičkoval po rohu Charisteas, proti Čechům v semifinále Dellas, ve finále proti Portugalcům opět Charisteas.
  • Nejlepším střelcem turnaje byl s pěti góly vyhlášen Čech Milan Baroš.

Kdo si tedy dělá zálusk na vítězství na ME 2024?

Největšími favority šampionátu budou určitě Francouzi, Portugalci a jak už to tradičně bývá i Angličané. Právě Portugalci s hvězdami jako Cristiano Ronaldo nebo Bruno Fernandes byli jediným stoprocentním týmem kvalifikace, bez prohry prošli kvalifikačním sítem také Francouzi, Angličané, ale také Belgičané. Velkým překvapením bylo počínání Maďarů s výsledky 5–3–0 a  Rumuny s výsledky 6–4–0.Nejlepším střelcem kvalifikace se stal Romelu Lukaku se 14 góly, za ním se srovnali Ronaldo (10), Mbappé (9) a Kane (8). Co jméno, to světový pojem.

Domácí Němci budou mít ovšem velké ambice.  Na předchozím šampionátech propadli a těžko odhadovat, jak na tom momentálně jsou, protože vzhledem k tomu, že EURO hostí, neabsolvovali kvalifikaci a hrají jen přátelské zápasy. Nicméně Německo bývá turnajovým mužstvem a partu trenéra Juliana Nagelsmanna není radno podceňovat. 

Těšíme se na Vás a věříme, že tato sezóna přinese opět spousty zvratů a radostných okamžiků. A samozřejmě máme pro Vás přichystané spousty akcí, jako jsou různé tipovací soutěže za odměny a jiné.

We are ´ able to provide you every match what you wanted to see in HD quality. Only what you have to do is call or wrote us and we wil do it the rest…..