North-west derby: Manchester United – Liverpool FC

Dva historicky nejúspěšnější anglické kluby a odvěcí rivalové. Jelikož mají za sebou desítky milionů fanoušků po celém světě, jejich vzájemné konfrontace vzbuzují obrovská očekávání a zájem. Prostě je to jedno z největších derby v Anglii.

V souboji United a Liverpoolu v roce 2011 došlo ke kontroverzím mezi Liverpoolčanem Luisem Suárezem a Patricem Evrem z Manchesteru. Suárez protihráči měl nadávat do „negrů“, za což si vysloužil osmizápasový distanc. Při příští zápasové příležitosti Suárez odmítl Evrovi podat ruku.

Historické pararely a zajímavosti, které jste určitě nevěděli 

  • rivalita the Red Devils a the Reds začala již v roce 1894. Manchesterský klub vystupoval pod názvem Newton Heath (jako Manchester United účinkuje od roku 1902) a skončil v první divizi (tehdy nejvyšší soutěž pozn. nyní Premier League) na posledním místě. Liverpool FC zase vyhrál druhou nejvyšší soutěž bez prohry. Zahráli si mezi sebou baráž o účast v následujícím ročníku First Division a jelikož vyhrál vítěz druhé ligy (2:0), svého soupeře vyměnil mezi elitou
  • nejrychlejší vyloučení pro Stevena Gerrarda v jeho kariéře přišlo právě proti Manchesteru United, když po svém příchodu na trávník se na něm zdržel jen 38 vteřin. Rozhodčí mu udělil červenou kartu za nešetrný zákrok na Andera Herreru. Gerrard si během kariéry nikdy nevyměnil dres s hráčem United…
  • Rivalita klubů má kořeny nejen v blízkosti obou měst – vzdálených od sebe přibližně 50 kilometrů, ale také v jejich obchodním propojení na konci 19. století. V Manchesteru vyrobené zboží se v Liverpoolu prodávalo, respektive díky tamnímu přístavu putovalo do světa. V roce 1894 však v Manchesteru vybudovali kanál pro lodě, čímž přišlo v Liverpoolu mnoho dělníků o práci.

  • Luis Suárez verzus Patrice Evra
    V souboji United a Liverpoolu v roce 2011 došlo ke kontroverzím mezi Liverpoolským Luisem Suárezem a Patricem Evrem z Manchesteru United. Suárez protihráči měl nadávat do „negrů“, za což si vysloužil osmizápasový distanc. Při příští zápasové příležitosti Suárez odmítl Evrovi podat ruku.
  • od roku 1964 se již neudál žádný přímý hráčský transfer mezi kluby. Ve zmíněném roce přestoupil útočník United Phil Chisnall za 25 tisíc liber do týmu tehdy úřadujícího mistra Liverpoolu.

 

Památné zápasy mezi Liverpoolem a Manchesteru United

Poprvé o pohárovou trofej
V roce 1977 se kluby utkaly poprvé mezi sebou ve finále o pohár, konkrétně v FA Cupu. Koření zápasu přidal i fakt, že FC Liverpool usiloval o treble a United mu ho chtěl překazit. I se mu to podařilo, když vyhrál 2:1 a těšil se z pohárové trofeje po čtrnácti letech.

Beardsleyho hattrick
V roce 1990 v nejvyšší anglické soutěži zdolal FC Liverpool na svém stadionu Manchester United 4:0, když hrdinou zápasu byl Peter Beardsley, který měl na výhře lví podíl – v 81. minutě završil svůj hattrick.

Pětka a Salahův hattrick
V ligovém zápase 24. října 2021 se na Old Traffordu zrodila nejvyšší domácí prohra Manchesteru United s Liverpoolem v historii derby. „Červení ďáblové“ podlehli 0:5 a v týmu hostů hvězdil tříbrankový Mohamed Salah. United poprvé v historii Premier League přehrával doma po poločase 0:4.

Liverpool stále bojuje o titul Premier LEague.  Svěřenci Ten Haga zase bojují stále o vítězství v FA Cupu. Liverpool už jednu trofej v sezóně získal, přidá k tomu něco dále?!  Buďte u toho s námi a sledujte všechny zápasy živě a na velkém plátně ve vysokém rozlišení!  Možnost se dívat s každého úhlu a místo sport baru.

 

Na přání uděláme sraz na jakýkoliv tým. Ať už se jedná o zápasy Chelsea, Arsenalu, Bayernu Mnichov, Realu Madrid či Barcelony, ale třeba na Portugalskou ligu (Benfica, Porto či Sporting), nebo Italskou ligu (AC Milán, Inter Milán, Juventus Turín). Zařídíme občerstvení či pivo na míru! Stačí nás jen kontaktovat.

We ‚re Arena Brno and we can and we are able to broadcast all matches from the whole world every time!